A legsötétebb óra
Darkest Hour
2017
„ Az unalmas Dunkirk”. Így jellemezte az Oscar időszakára már szokásossá vált „Őszinte poszter” összeállítás az alábbi filmet. Belekötni felesleges volna. Joe Wright dolgozata tulajdonképpen nem más, mint egy két órás Winston Churc..azaz két órás Gary Oldman show.
Annak pedig közel tökéletes. Churchillről mindenkinek van egy véleménye. Van aki zseninek, van aki tesze-tosza és idegesítő embernek látja. A filmben minden színt játszik, de tulajdonképpen meglehetősen árnyalva és sokszor finoman mutatja be a karaktert a rendezőnk. Ja a történet: A megállíthatatlan náci erők legázolták Nyugat-Európát, és az invázió veszélye a küszöbön áll; a közvélemény felkészületlen, a király szkeptikus, saját pártja pedig a miniszterelnök, Winston Churchill ellen szervezkedik. Ilyen körülmények között néz szembe nemzete legsötétebb órájával. Nyilván, aki látta Nolan Dunkirkjét lesznek ismerős jelenetek. Nyilván, aki látta A király beszédét,lesznek ismerős jelenetek.
Ugyanakkor nem hagy nyugodni a gondolat, hogy Wright tulajdonképpen nem akart ezzel a filmmel nagyot markolni, de annyit mindenképp, hogy tényező legyen az Oscaron. A történetet leírtam és ahogy anno Spielberg Lincolnjában úgy nem nagyon történik semmi izgalmas ebben a filmben sem. Békét kötni vagy nem kötni. Dohos dolgozószobákban a nemzet atyjai folytatnak néhol megrázó, néhol szellemes diskurzusokat. Churchill természetét jól ragadta meg Wright. A makacs, a humoros és az emberséges oldalát is. A szűk időintervallum ellenére azért vannak nagy jelenetek, pl. a Dinamó hadművelet vagy a szónoklat. De összességében teljesen átlagos és középszerű.
Középszerű, mert Oldman alakításán kívül szinte minden a biztonságos komfortzónán belül mozog. Tv filmes fényképezés és kamera beállítások. Szép jelmezek, átlagos zene. Oldman alakítása persze zseniális, bár néhol már túlzónak éreztem. Jövő héten vasárnap Oscar díjas lesz, és ebben a mezőnyben simán megérdemelt lesz, bár abszolút nem ez a legnagyobb alakítása, de kétségtelenül Oscar kompatibilis aktori munka. Ben Mendelsohn is jól játssza VI.György királyt, de nem üti meg Colin Firth szintjét.
Az igazán nagy bajom ezzel a filmmel, hogy tényleg olyan, mintha nem az amúgy legtöbbször ízléses és forgatagban igazán magát jól érző Wright rendezte volna. Unalmas a képi világa, leginkább a Hallmark vagy BBC stílusában készült tv filmeket idézi. Ráadásul nagyon nagyon súlyos aránytévesztések vannak a filmben. Az utolsó harmadában a giccs és az ízléstelenség új szintjére lép a film, gondolok itt a kritikán aluli metrós jelenetre, ami önmagában lehúz egy pontot a filmen, annyira hiteltelenül van megírva és előadva. De mondhatnám aránytévesztésnek a film vontatottságát is (2óra 4 perc!) vagy, hogy olyankor is szellemes, amikor nem kéne. A csendet is méltatlanul keveset használja rendezőnk, pedig szükség lenne rá.
Összegzés: Most, hogy majdnem az összes Oscar jelölt filmet láttam, ki kell jelentenem, a Legsötétebb órát érzem a legkevésbé idevalónak. Gary Oldman, a sminkesek és talán a zeneszerző megérdemli a jelölést, de mint legjobb film? Soha!
További hírek a mafabon!