BEST OF 2024 - AZ ÉV LEGJOBB MINDENE
2025. február 10. írta: thedirector

BEST OF 2024 - AZ ÉV LEGJOBB MINDENE

 

Minden évben lehet siránkozni, hogy mennyire gyenge év volt, bezzeg 1990-ben, bezzeg 1995-ben, bezzeg 2010-ben stb.. de az az igazság, hogy 2024 nem lesz túl erős már akkor lehetett tudni, mikor 2023 nyarán hónapokra megállt Hollywood a sztrájk miatt. Ezért (is) sok film 2024-ről 2025-re csúszott, így talán idén lesz igazi boom. Mindenesetre azért voltak itt szuper blockbusterek, amelyek hiába vannak a listán, a pénztárnál nem úgy teljesítettel. Voltak remek sportfilmek, drámákban sem volt hiány. Na, meg kapott filmet az új elnök. A listánkra több magyar film is felkerült, és ha hihetünk a híreknek, akkor van még onnan ahonnan (ezek is) jöttek. Nyilvánvalóan ahogy az elmúlt 14 évben most sem láttunk mindent, de igyekszünk pótolni. Emiatt is van még a listán pár 2023-as (nálunk jobbára 24-ben bemutatott) alkotás, de ez mindig így volt és lesz is! Jó olvasgatást
UPDATE: a szokásos videó csúszik, mert betegség miatt nagyon nehezen állnak össze a dolgok, de majd frissítjük, amikor kész lesz :)

2024.jpg

20242.jpg

20244.jpg

20243.jpg

Legjobb történetek: 


Cord Jefferson - American Fiction
Justin Kuritzkes - The Challengers
Sean Durkin - Iron Claw
Sean Baker - Anora
John Carney - Flora and Son

 

Fényképezés:


Greig Fraser - Dune Part 2.
Sayombhu Mukdeeprom - The Challenegers
Simon Duggan - Furiosa
Benjamin Kracun - The Substance
Paul Guilhaume - Emilia Pérez

 

Vágás:


Marco Costa - The Challengers
Coralie Fargeat, Jérome Eltabet, Valentin Feron - The Substance
Sean Baker - Anora
Joe Walker - Dune Part 2.
Yorgos Mavropsaridis - Poor Things

Zene:


Hans Zimmer- Dune 2
Trent Reznor and Atticus Ross - The Challengers
Gary Clark and John Carney - Flora and Son
Raffertie - The Substance
Kris Bowers - The Wild Robot

20.

Milli Vanilli - Az évszázad botránya / The Girl You Know Its True

dir: Simon Verhoeven

girl_1.jpg

Nem csak mert a filmet eljátszó két szereplő Tijan Nije  - Elan Ben Ali – számomra ismeretlen – duója a megszólaláson túl is hasonlít a Vanilli párosára, hanem, mert minden manír és utánozás mentesen, önálló természetességgel adják elő az eredeti párost. Aki pedig nem csak egy kiemelkedően izgalmas történetre vágyik, hanem szeretne többet megtudni a zeneiparról, annak viszontagságairól, átveréseiről, és a működéséről az sem fog csalódni. Kifejezetten bátor, erős film a Milli Vanilli életét feldolgozó Girl

19.

Agymanók 2. / Inside out 2.

dir: Kelsey Mann

inside_out2.jpg

Az már lehetetlen volt, hogy a majd 10 évvel később érkező Agymanók 2. akkorát szóljon, mint az első része. Ekkora elvárásnak semmi sem tudna megfelelni. Ugyanakkor nem lehet elmenni amellett, hogy még így is annyi ötlet, vicc és kreativitás van benne, ami három másik mesében. Mindez alig másfél órában.Azért ez sem kevés.

18.

KIX

dir: Mikulán Dávid, Révész Bálint

kix.png

Van ám nekünk is Boyhood-unk. Mikulán Dávid és Révész Bálint 12 éven át forgatott dokumentumfilmet egy pesti rossz sorsú „utcakölyökről”, aki felnőtt korára igazi közellenség lesz. Az alapvető társadalmi konvenciók betartása nem megy, amin csak ront a lázadó hajlama és a kamaszkor. Szerintem akkor a legjobb a KIX, ha az ember nincs felkészülve arra, ami fogadni fogja a megnézésekor, de azt garantálom, hogy gyomorszorító érzés és mindenki, akinek kicsit is jobb a családi helyzete szurkolni fog a világ összes „Sanyijának”, hogy maradjon az úton. Próbáljon meg rajta maradni valahogy, még ha nincs is senki, aki visszataszigálja ha lebillenne onnan.

17.

A vad robot / The Wild Robot

dir: Chris Sanders

the-wild-robot_2.png

Aki érzékeny, annak is veszélyes ötlet zsepi nélkül nekikezdeni az amúgy nagyon sűrű és fókuszált cselekménynek, ami bő másfél óra alatt végigrobog az emberen. Szép történet, káprázatos megvalósítás és remek dialógusok ide vagy oda, Chris Sandersék elkövették azt a hibát, hogy nem tudták mennyi az elég és az utolsó negyedórára sajnos sikerült alaposan elrontani a film „szép flowját” egy buta és beleerőszakolt biotech „csavarral”. Pedig akkora ziccer volt odáig, amit már nem is illik kihagyni. Mégis kihagyták. Ettől független, ha nem is mestermű, 2024 egyik animációs csúcspontja.

16.

The Apprentice - A Trump sztori / The Apprentice

dir: Ali Abassi

app.jpg

Hogy amúgy a műfajon belül milyen film a The Apprentice? Összességében bőven kielégítő. Ez nagyrészt köszönhető annak, hogy a filmet valami egészen csodálatos stílussal ruházták fel. (az a korrajz, ruhák, díszletek, kameramunka... stb..), másrészt, hogy bivaly egy szereplőgárda van, élen a Trumpot alakító Sebastian Stan-nel, aki az elesett üzletemberből kőkemény hotelmágnássá válva az igazi Trump összes mozdulatát hitelesen tudja.Egy érdekes pénzember felemelkedés és egyelőre nem bukása egy biztoskezű rendező és csodás stáb asszisztálásában. Egyértelműen 2024 legjobb életrajzi filmje.

15.

A kettes számú esküdt / Juror #2

dir: Clint Eastwood

brody-juror-no-2.webp

A Juror #2 egy olyan kor (mondjuk ki 90-es évek) maradványa, amikor még dívott bírósági tárgyalós filmeket készíteni. Egy lassan hömpölygő, jól megírt és a maga módján izgalmasan megrendezett film, egy ismét kiemelem 94 éves rendezőtől. Érdekes morális kérdéseket vet fel, rámutat de nem tolja a képünkbe az amerikai igazságszolgáltatás mondjuk úgy furcsaságait. Bőségesen lehetne jobb film, de amikor Eastwood papa megmutatja ennyi idősen is a zsenialitásait, akkor azért lehet érezni, hogy ez azért mégis egy legendás, korszakos rendező filmje. Az utolsó. Jó pihenést kívánunk Mr. Eastwood.

14.

A kék pelikán

dir: Csáki László

kek.jpg

A vasfüggöny leomlása után Magyarország számára is kinyílt a világ, így nyugodtan lehetett menni, aki ahova akart. Vagy jobban mondva, ahogy tudott. Mert hogy azért külföldre járni nem épp olcsó mulatság. Három szemfüles egyetemista (nevezzük őket) Ákosnak, Lacinak és Petyának kitalált egy vonatjegy hamisítási módszert, aminek alapját a Kék pelikán nevű indigólap adta. . A Kék pelikánt minden 30 feletti magyar nézőnek ajánlom. Szuper a humora, érdekes a vizuális stílusa, tele van emlékezetes, őrült szereplőkkel és csavaros, érdekes, sehol máshol nem elképzelhető sztorival. Ahogy az ezer éves mondás tartja: Kicsit savanyú, de a miénk.

13.

Alien Romulus

dir: Fede Álvarez

alien_2.webp

Fede Álvárez páros lábban tapicskol bele az Alien univerzumba, és használja ki a kínálkozó lehetőségeket. Nehéz feladat egy megtépázott (sokak szerint maximum két jó résszel rendelkező) frencsájz renoméjába új életet lehelni, szorgosan megfelelni a régi öregeknek és bevonzani újakat, érdekessé tenni a világot és a sok lyukat betömködni, amik az elmúlt 30 évben jöttek létre a filmekben. És még így is sikerült elég jól, úgy, hogy mindent tisztel, ami Alien, mégis teljesen frissnek, újnak, lendületesnek, izgalmasnak hat.

12.

Álmaid hőse / Dream Scenario

dir: Kristoffer Borgil

ds.jpg

A film egyébként nem vígjáték s nem horror. A kettőből táplálkozik, de inkább olyan mint egy kicsit erőszakosabb és groteszkre hangolt Charlie Kaufmann és Spike Jonze film. Ráadásul még vehetjük metafilmmé is, hiszen az önmagát is mémesítő Nicholas Cage sokadvirágzása ez már. Visszatérésről nem beszélnék, hiszen már zsinórban ez a sokadik jó filmje. De talán azt gondolom a 90-es évek óta nem volt ennyire jó. Élete alakítása? Szerintem igen.

11.

Tökéletes napok / Perfect Days

dir: Wim Wenders

perfect.png

A Tökéletes napok egy zen film. Szinte már szent buddhizmus. Hirayama monton napjaiban a szomorú melankólia és a boldogság egyszerre van jelen. Egyensúlyban. Mert ilyen az élet. Már, ha Wenders szerint hajlandók vagyunk a lelkünkben rendet tartani. Csodálatos és igen fontos film ez, amiben semmi különös nem történik, pedig mégis megtörténik minden. Írónk itt hagyott egy utolsó(?) analóg fotót ebben a kapkodó digitális világban. Becsüljük meg. 

10.

Furiosa - A Mad Max Story / Furiosa - Egy Mad Max történet

dir: George Miller

furios3.jpg

George Miller nagy mágus. A Mad Max az ő gyermeke, ez a világ – ha nem is olyan szerteágazó – mint Rowling vagy Tolkien vagy Martin varázs/fantasy világai, de azért elég erős hangulattal és önállósággal bírnak. Évtizedek alatt szépen építgette, formálta, töltötte meg karakterekkel és bár csak 5 részt élt meg 45 év alatt (!) mégis a popkultúra része lett. Minden hibáját összeadva is bődületesen jó film a Furiosa. Minden képkockájából sugárzik az átgondoltság. A megvalósítás full oktánszámú. A világépítés, bővítés  jó. Annyival rosszabb a Fury Roadnál, hogy ennek a filmnek beszélhetünk hibáiról, míg amannak nem.

9.

Érdekvédelmi terület / Zone of Interest

dir: Jonathan Glazer

 zi.jpg

Glazer nem készített egy habkönnyű néznivalót. Hogyan is lehetne? A film nagyon sokáig figyelmesen, feszesen megy előre az általa helyesnek és fontosnak tartott mondanivaló útján, és csak olyankor billen meg, mikor fontoskodni akar, nem csak fontosnak bemutatni egy témát. Hogy ez elég lesz-e ahhoz, hogy ez is egy olyan filmmé váljon, amire hivatkozni fogunk majd mint holokauszt dráma? Azt még korai megmondani, de mindenesetre egész erős darabról beszélünk.

 

8.

Flora és fia / Flora and Son

dir: John Carney
fs2.jpg

Higgyétek el, ezt a filmet mindenkinek látnia kell, aki szeretne egy picit romantikus keserédes vígjátokot látni. Vannak hibái, persze. Talán a zenék egy picit kevésbé slágeresek, talán itt-ott megbillen a fókusz, hogy családi dráma akar -e lenni vagy inkább zenés szerelmi történet. De annyira sose, hogy zavaró legyen. Remek színészek, csodás dialógusokkal felvértezve. Szép és életigenlő történet 90 percben(!). És legalább kétszer megtörténik a csoda ebben a filmben is. Carney remek rendező és igaza is van: A zene mindenre gyógyír!

7.

Szegény párák / Poor Things

dir: Yorghos Lanthimos

pt3.jpg

Ez az átkozott kurafi megint megcsinálta. Yorghos Lanthimosra lehet azt mondani, hogy korunk Pasolinije, akiben fickándozik Peter Greenaway világlátása, David Lynch szürreális agymenése, de inkább hagyjuk ezt: Görög rendezőnkre ki lehet jelenteni, hogy Ő önmagában egy fogalom. A Poor Things egy igazi Yorghos best of. Úgy, hogy talán ki lehet jelenteni, hogy az életmű legjobb darabja eddig.Nehéz betelni ezzel a filmmel, pedig még az elképesztő látványra és zenére ki sem tértem, meg a sminkekre, a set decorra. Bődületesen izmos darab, ami tényleg végre a maga módján rakja helyre a világot. Színes-szagos, testnedves társadalomismeret. Bizarr és groteszk felnövéstörténet az egyik legerősebb európai zsenitől.

6.

Dűne 2. / Dune Part Two

dir: Denis Villeneuve

dune5_1.jpg

Akinek az első rész sem tetszett, ezzel se próbálkozzon. Aki viszont azt is szerette kösse fel a gatyót és kapaszkodjon a székébe, mert könnyen lehet, hogy az év mozis eseményét fogja látni. Villeneuve véghez vitte azt a bravúrt, ami gyakorlatilag eltemethette volna a karrierjét (talán immár harmadszor zsinórban, ha a Blade Runner folytatását is idevesszük). Így viszont megmaradt makulátlannak a filmográfiája, és egy újabb klasszikust teremtett.

5.

A szer / The Substance

dir: Coralie Fargeat

s03.webp

A szer egy tökéletes példa arra, hogy néha miért nem jó felülni a hypera vagy legalábbis az előzetes médiában pörgő „fú de durva”, „az emberek hányva menekültek a moziból”, „a Szerb film óta nem volt ilyen sokkoló mozi” , „egy kispanda hiperventillált a moziban szülés közben” stb…, mert A szer kétségtelenül hatásos mozi, de hogy durva lenne? Arra bíztatok minden erős gyomrút, hogy nézze meg, de ne várjon semmi befogadhatatlant. Kemény film, néha undorító, de egyáltalán nem veszélyes. Nasit ne vegyetek, de nyissátok ki az elméteket egy bő két órás utazásra, ami elvisz az emberi hiúság, elfogadni képtelenség, megöregedés, kitárulkozás partjára, aztán otthagy megfulladni. Teátrális? Abszolút, de néha ez kell a világunkba!

4.

Vaskarom / Iron Claw

dir: Sean Durkin

iron.jpg

Tökéletes 80-as évekbeli milliő, pankrátorshowk rendezés is csodás. Nehéz néznivaló a Vaskarom, mert a szemünk előtt megy a terror és száguldunk fék nélkül az egyik tragédiából a másikba. A végén emlékezzünk meg arról, hogy Zac Efron szó szerint Oscart érdemlő módon színjátszott. Egészen döbbenetes a pali. Mind a testi mind a szellemi átalakulása. Egy igazi böhömre nőtt kisfiú, akit az apja felpofoz simán még kis székre állva is a barátai előtt, amit ő tűr. Mert tűrnie kell. Utoljára hasonlóan nagy szerepben Chaning Tatum ugrott be a Foxcatcherből. Az is klasszikus film lett. Ez is az lesz, díj hiány ide, figyelem hiány oda.

3.

Anora

dir: Sean Baker

anora3.jpg

Baker számláló eddig 4/4 alkotás. Ebből egy klasszikus, három pedig kifogástalanul magas szintű munka. Sokat tesz mindig a szexmunkásokért, sokat tesz azért, hogy ismeretlen, kezdő vagy olyan színész, aki még csak épp valami kis nevet szerzett a szakmában kiugrási lehetőséget kapjon. Az Anora nem a legjobb munkája, de a legszórakoztatóbb, legegyértelműbb. 2024 egyik kihagyhatatlan alkotása.

2.

Amerikai irodalom / American Fiction

dir: Cord Jefferson

af3.png

Komolyan mondom, eszetlen intelligens egy film. És akkor még csak kapargatjuk az erényeinek a felszínét. A humora egyszerűen tökéletes. Soha nem harsány. Ehhez nagy köze van a filmben szenzációs alakítást nyújtó Jeffrey Wrightnak. Végre egy olyan film a feketékről, amiben nem egy nyomorpornót kell nézni (khm 12 years a slave), nem kell feszengenem. Fekete és fehér egyenlő nála, és mégis elérte, hogy gondolkozzak a dolgokon. Egy ilyen műtől már ez is óriási eredmény önállóan, de van még nagyjából 120 percnyi erénye. Vétek kihagyni!

1.

The Challengers

dir: Luca Guadagnino

ch05.jpg

Tátott szájjal néztem végig a Challengerst. Egy néha telitaláltot és néha kapufát rúgó csodálatos tehetségű alkotó jobb munkája, amit technikailag teljesen elvitt a falig, fontos és érdekes dolgokról beszél és jól kerekíti le a párbeszédet. Csak egy kicsi kellett volna a mesterműhöz. Pl kettő vagy három jobb színész, de így is az év egyik kiemelkedő munkája. Nálunk a legkiemelkedőbb!

A bejegyzés trackback címe:

https://filmertek.blog.hu/api/trackback/id/tr3318791264

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása