Sokkal nehezebb dolgom volt a 80-as évek filmes listáját összeállítani, mint a 70-eset. Ott az első 3 film volt nagyon szoros versenyben, itt viszont nem volt olyan "durván" kiemelkedő és egyértelműen az elejébe kerülő film. Sok nagyon egyformán jó és magas színvonalú film született ebben az időben, de dönteni kellett, úgyhogy így néz ki a lista (első fele).
20.
Rambo - Első vér (1982)
Rambo: First Blood
Rendező: Ted Kotcheff
Vicc vagy sem, a Rambo első része egy fantasztikus lelki dráma, harci közegben. Ez a film több akart lenni és több is lett, mint egy sima háborús-akció mozi. Itt tényleg értjük John vívódását. Egy olyan embert látunk, aki harcolt, és akiről lemondott a hazája. Ezt a feldolgozási folyamatot pedig tökéletesen visszakapjuk. Látjuk Vietnám miféle utálatot, feszültséget húzott elő a harci géppé képzett veteránokból. Elfogadhatatlan és igazságtalan, ami Johnékkal történt, és ezek megjelenítése miatt itt a helye a filmnek a top 20-ban.
19.
Roger nyúl a pácban (1988)
Who Framed Roger Rabbit
Rendező: Robert Zemeckis
Fantasztikus stílusbravúr ez a film. Nem csak a rajzolt-élőszereplős kettősségre gondolok, hanem a pengeéles noir paródiára, amely egyszerre ismerős mégis újszerű. A karakterek, melyek egytől egyig jól megírt, több dimenziós alakok, pedig itt a papírmasé kifejezés is helytállna. Csavaros, vicces, szerethető és egyben izgalmas is a Roger nyúl.
18.
Állj mellém! (1986)
Stand by me!
Rendező: Rob Reiner
Mert szükségünk van minden korban, a szívmelengető, barátokról szóló történetekre. A karakterek nagyon jól megírtak, és a színészek is remekelnek. Főleg Jerry O' Conell és Kiefer Sutherland. Lendületes, hullámvasút az egész film és tartom: Stephen King dráma-kaland könyvei jobban működnek a vásznon (Halálsoron, Remény rabjai, Atlantisz gyermekei), mint a horrorjai.
17.
Drágán add az életed! (1988)
Die Hard
Rendező: John McTiernan
A nagy betűs akciófilm. Méghozzá az újkori akció mozik királya. A kis területre korlátozódó akció, egyszerű történettel operáló, egy hősre korlátozódó film, megannyi más mozinak taposta ki az utat. John McClane azóta jelenség lett. Nem azért, mert Bruce Willis szinte tökéletesen testesíti meg a cinizmussal átitatott, "legyünk túl az egészen", beleszarok, hős archetípusát, hanem mert John McClane esendő, ember. Akinek van mit vesztenie, aki csak a feladatát látja el. Pluszban itt még a fő gonosz is libabőrt okoz bármikor.
16.
Dühöngő bika (1980)
Raging Bull
Rendező: Martin Scorsese
Ismertem egy bokszolót, aki látta Scorsese Jake LaMotta életéről szóló filmet, és azt mondta, hogy szereti a régi idők moziját, rajong a bokszért, de annyira ellenszenves volt Jake karaktere, hogy nem tudta szeretni a filmet. Ezzel maximálisan így vagyok én is, de ez senkit ne tántorítson el, ugyanis ez a filmet dicséri. Robert De Niro LaMotta szerepében ugyanis utálni valóan zseniális. Testileg és szellemileg is brutálisan fel kellett készülnie a szerepre és egymaga elviszi a filmet. Joe Pesci pedig itt alapozta meg a karrierjét Scosesevel. A 40-50-es évek hangulata még fekete-fehérben is hihetetlen erővel csapódik le.
15.
Átlagemberek (1980)
Ordinary People
Rendező: Robert Redford
Rober Redford rendezői debütálása kifejezetten erősre sikerült. Olyannyira, hogy el is vitte a legjobb film és rendező Oscar szobrát is. Az Átlagemberek nem ígérte, hogy valami hihetetlen nagy dologról fog szólni, hogy lerántja a leplet az amerikai álomról, hogy megértjük milyen egy nehézségeken átjutó átlag család. Ennek ellenére, nagy dologról beszél, megismerjük a hamis amerikai álmot és megértjük az átlagemberek gondjait. Hiszen ez a film átlagembereknek szól.
14.
Terminátor - A halálosztó (1984)
The Terminator
Rendező: James Cameron
Fojtogató, ijesztő és acélhideg. Ezekkel a jelzőkkel illették a kor egyik legjobb thriller-scifijét. A második rész nézőbarátabb, monumentálisabb részével ellentétben itt egy nagyon minimálisra nyírbált szentimentalizmus és optimizmus mentes, kemény férfias tech noirt kapunk. A végén a feszültségteremtése pedig simán állja a sarat bármelyik korabeli horrorfilmmel. Ez a nem puha.
13.
Szárnyas fejvadász (1982)
Blade Runner
Rendező: Ridley Scott
Cyberpunk-scifi kedvelők egyesüljetek! Sokáig nem tudtak az emberek mit kezdeni Scott nyomasztó, lassú, kimérten elegáns scifijével, hiszen, ebben az időben sokkal közönségbarátabb filmek készültek a témában. Kevés a párbeszéd és egy Dick adaptációtól mi más várható el, mint minimum rohadt sok mögöttes tartalom? Mi van akkor, ha a teremtmény túlnő alkotóján? Mikortól önálló életforma egy gép? Mitől leszünk emberek? Ridley Scott ezen kérdésekre tökéletesen leképző művet készített, mely a 80-as évek egyik legnagyobb "most mit láttunk?" filmje. Nem tökéletes, de alapmű.
12.
A szakasz (1986)
Platoon
Rendező: Oliver Stone
Nem volt könnyű helyzetben a mű, hiszen elődei olyan filmek voltak, mint a Szarvasvadász, az Apokalipszis most! és szinte egyidőben landolt a kor másik híres háborús Vietnámi filmje, az Acéllövedék. Ennek ellenére letaglózó filmet sikerült Oliver Stonenak a vászonra rittyentenie. Sikerült, mert míg a felsorolt filmek inkább a háború lélekre gyakorolt hatását, vagy a háború lezártával találkozó embert festi le, addig Stone filmje bedob minket a sűrűbe és átélhetjük a valódi borzalmakat. Talán utólag többen is túlontúl amerikai mosdatásnak titulálták a Vietnámi háború körül bonyolódó filmet, azt kár volna elvitatni tőle, hogy klasszikus született.
11.
Amadeus (1984)
Rendező: Milos Forman
Szép is az, hogy a film képes a zenét is megérinteni főleg, ha humoros, tragikus, és szentimentális is. Páratlanul jó korrajz, és remek kosztümös dráma a világ egyik leghíresebb komponistájáról. Páratlanok azok a jelenetei a filmnek, ahogy egy egyszerű ötletből megszületnek a világ leghíresebb tételei. Milos Forman pedig sokadszor bizonyítja, hogy rendezőként, mit ki nem képes hozni színészeiből.
Olvasd el a 70-es évek összefoglalóját!
http://filmertek.blog.hu/2014/08/04/a_70-es_evek_20_legjobb_filmje_i_resz_20
http://filmertek.blog.hu/2014/08/06/a_70-es_evek_20_legjobb_filmje_ii_resz_top10