Anora
2024
Ez a Sean Baker nevű fenegyerek negyedszer is megcsinálta. Nálunk harmadszor kerül fel egy filmje az év végi toplistára. Az Anora az eddigi legkönnyebben befogadható, legegyértelműbb és legfelszabadultabb mozija. Baker továbbra is magas empátiával, együttérzéssel viseltet a szexmunkások iránt, és ezúttal nem csak egy fergetegesen vicces és végül szép filmet, de egy új sztárt is ad a világnak Mikey Madison (Sikoly) képében!
Én mindenképp túlzásnak érzem, hogy maga a film Oscar favorit legyen Cannes-i (és még egy rakat díj ide vagy oda). Ahhoz túl meredek és helyenként fókuszálatlan. De lássuk mire is fel a nagy felhajtás. A szép Anora egyik nap ad egy öltáncot egy enyhén kapatos fiatal orosz milliárdos oligarcha playboy fiának. Egyértelműen szikrázik a levegő, majd az öltáncot további pénzes felkérések követik, majd egy elhamarkodott, ittas házasság Vegasban. A szülők minden eszközzel próbálják érvényteleníteni minél előbb a frigyet, ehhez pedig a papuci „fogdmeg” pancser embereit küldi. Innentől pedig olyan bonyodalomba kerül a film egy utolsó bő órás etapra, hogy olyat kevés filmben látni. Az angol-orosz-örmény nyelvkultúra találkozása, egymás szavába vágása és szédítő tempóval boostolja meg Baker ezt a „kissé” Pretty Woman parafázist, amint jelen esetben Anorának nevezett el.
Az tény, hogy Baker eddig is azt csinált, amit akart. Egy olyan penge elméjű író-rendező (és ezúttal vágó és producer is), aki nem köt alkukat, viszont mégsem érződnek a filmjei öncélúaknak. Sőt. Igyekszik kicsit hinni abban, hogy amit a kamera felvesz és jó jelenet, hiteles és valamit ad, annak a filmben a helye. Ezúttal is kapunk olyan színészeket, akiket eddig nem vagy nem feltétlen ismertünk. Mikey Madisont már láttuk azért, és itt tényleg egy fantasztikus alakítással ajándékoz meg bennünket. Nem tudom végül ő fogja-e kapni az Oscart, de ha igen, én nem leszek elégedetlen. A filmben kissé túltolta a hülyét Mark Eydelshteyn, aki a filmben Ivánt alakítja, nem kedveltem amit tőle láttam, annál jobban tetszett viszont a megoldóember alakító Karren Karagulian. Szuper volt a folyamat robbanásponton és a higgadtság határvonalán egyensúlyozó „pótapa” szerűség szerepében.
A közel 140 perc nem kevés egy ilyen film esetében és egyetértek, hogy a háromból a középső felvonás (noha, nincs tagolva, érezhető a hármas tagoltság), elég terjengős és talán már túltolt, mégsem indokolatlan a hossza. Talán picit lehetett volna vágni, de közben annyira érdekes karakterek és olyan szuper párbeszédek hangzanak el, amit nem lehet egyszerűen nem imádni. Nálam Baker eddig sem volt egy kutyaütő rendező, hiszen már a 2018-as Floridai álom című filmje is az élen végzett listánkon, az Anora is egy csúcsformában lévő rendező csúcsalkotása. Nem ítélkezik, és nem ment fel senkit sem. Egyszerűen tudja, hogy vannak a világban vagyonosok, és olyanok, akik őket kiszolgálják. A fiatal Ványa tudja, hogy hiába a frigy, ez a kapcsolat nem lehet tartós és nem lehet örök sem. Anora viszont úgy érzi, egyel fentebb társadalmi státuszba került így, emiatt pedig jogai, következményei vannak a tetteknek. Jó érzés végre nem a lúzerek pacsuliszagú 5 dollárosait dugdosni a bugyijába, hanem megélni azt a mesés gazdagságot, amire a társadalmi státusza miatt nem hivatott és lehet sosem lesz az. Nem egy Rómeó és Júlia történet ez, de túl vidámnak sem lehet mondani. A tanulság pedig ott van az utolsó csodás jelenetben.
Összegzés: Baker számláló eddig 4/4 alkotás. Ebből egy klasszikus, három pedig kifogástalanul magas szintű munka. Sokat tesz mindig a szexmunkásokért, sokat tesz azért, hogy ismeretlen, kezdő vagy olyan színész, aki még csak épp valami kis nevet szerzett a szakmában kiugrási lehetőséget kapjon. Az Anora nem a legjobb munkája, de a legszórakoztatóbb, legegyértelműbb. 2024 egyik kihagyhatatlan alkotása.