10.
Az óceánjáró zongorista legendája (1998)
La leggenda del pianista sull' oceano
Rendező: Giuseppe Tornatore
Mindegy, hogy az ember szereti-e a zenés filmeket. Mindegy, hogy idegesíti-e a jazz, vagy a zongora hangja. Az új évszázadról, csak pusztán 1900-nak elnevetett zongorista fiú, majd felnőtt életének története mélységesen emberközeli, szép és megindítóan szerethető. A filmzenét ezúttal is Tornatore kedvence, Morricone szerezte. A színészeink is fantasztikus munkát végeztek, kiemelve Tim Rothot és Pruitt Taylor Vince-t. Csodálatos film tehetségről, lehetőségekről, érzésekről és a be nem teljesülő szerelemről. Legyünk büszkék Koltai Lajos bácsi fantasztikusan megkomponált képeire is. Nem mindennapi remekmű.
9.
Farkasokkal táncoló (1990)
Dances With Wolves
Rendező: Kevin Costner
Meditatív lassúság, átszellemülés, nyugalom, új emberré válás. Ezekkel a kifejezésekkel lehetne illetni Kevin Costner 8 Oscar-t nyert remekművét, amelyet méltattunk már itt is az oldalon. A történet és a tanulság talán picit sziruposabb a kelleténél, mégis tudott Costner mértéket tartani. Emellett szép gesztus volt Amerikától a bocsánatkérés.
8.
Harcosok klubja (1999)
The Fight Club
Rendező: David Fincher
Ritkán találni olyan sötét és elementáris erővel a nézőre nehezedő alkotást, mint a Harcosok klubja. Fekete humorú, borzasztóan okosan megírt (persze a könyv sem éppen rossz táptalaj), végig egyenletes színvonalú, alkotás, erős színészgárdával. Bár, pusztán szubjektív okokból nálam nem a legjobb Fincher film, de vitathatatlanul a 20. század végének egyik legjobban elkészített filmje.
7.
Underground (1995)
Rendező: Emir Kušturica
Komoly vitákat kiváltó film, amely majdnem Kušturica filmes pályafutásába került. Belgrád 1941-ben német megszállás alá került. Pár család a pincékbe menekült és ott fegyvereket készítenek az ellenállásnak. Majd hirtelen véget ér a csata, ám a kapzsi Marko úgy tesz, mintha még mindig tartana a háború és jól megszedi magát. Húsz évvel később kimerészkednek páran és rájönnek a hazugságra. Majd 1991-ben kitör a délszláv háború. A bosnyák Kušturica mindig is hangsúlyozta, hogy ő jugoszláv és bizony rengeteg bíráló, kritikus kép, és mondat hangzik el. Az a bizonyos tüzes-keresztes jelenet és a "háború addig nem háború, míg testvér nem öl testvért" mondat tökéletesen kifejezi a gondolatát az egészről. Keserédes balkáni dráma, vérrel, humorral, szürreális történettel és Goran Bregovic varázslatos zenéjével. Talán nem túl ismert film, de a jó filmek sorsa valahol az ismeretlenség. Fontos film. Nagyon fontos!
6.
Közönséges bűnözők (1995)
Usual Suspects
Rendező: Bryan Singer
A Közönséges bűnözők az a film, ami végig csak sejtet, elindít egy úton, kézen fog, aztán mikor már nagyon megnyugodtál elenged. A Közönséges bűnözők az a film, ahol mindenki picit gyanús. Szövevényes bűnügyi film, remekelő színészekkel, fondorlatos történettel, időugrásokkal, fasza dumákkal. A film lezárása pedig garantáltan úgy ver pofán, hogy a fal adja a másikat.
5.
Hetedik (1995)
Se7en
Rendező: David Fincher
Ezt a filmet lehet szeretni a sötét atmoszférájáért. Az okosan megírt, hetekig elemezhető történetéért. A végig, baljósan izgalmas feszültségteremtéséért. A zseniális párbeszédekért. Az ember, mellbevágóan könyörtelen ábrázolásáért vagy a Pitt-Freeman-Spacey hármas kifogástalan alakításáért,meg még jó pár dologért. Ja, és mellesleg ez a film jelölte ki a sorozatgyilkosos filmek tömkelegének az utat.
4.
Ponyvaregény (1994)
Pulp Fiction
Rendező: Quentin Tarantino
Ma már szinte alap, hogy aki Tarantino filmre ül be a moziba, az várhatóan rohadt sok (jól megírt) dumát, sokkolóan véres jeleneteket, minimum 2,5 órás játékidőt, sok AAA kategóriás színészt és elképesztően harsány, vicces poénokat, dumákat lát és hall. Ezeknek a stílusjegyeknek az alapjait fektette le ebben a filmben (és a hasonlóan jól sikerült Kutyaszorítóban - ban). Ezt a filmet egyszerűen látni kell, és átadni magunkat a nagybetűs zsenialitásnak.
3.
A bárányok hallgatnak (1991)
Silence of the Lambs
Rendező: Jonathan Demme
Horror, filozófia, pszichológia. A dermesztés filmen sosem volt még ennyire érdekes, értelmes, elegáns. A rendezés, fényképezés hibátlan. A karakterek meg....azt hiszem jól fogalmazta meg az a valaki, aki azt írta: "A két főszereplő játéka zsigerekig hatol. Nem tudjuk, hol kezdődik Lecter és Sterling és hol végződik Hopkins és Foster." A Hetedik mellett ez a film volt, amit okosan hozta a frászt az emberre.
2.
A remény rabjai (1994)
Shawshank Redemption
Rendező: Frank Darabont
Ha lehetne filmre hatost adni adnék. Ha az étlapról választható étel lenne, csak ezt enném. Ha a 110% releváns pontozás lenne, odaadnám neki. A remény rabjait megnézve a csalódás elkerül. A bút elfelejted. Teljesen átlagos hollywood-i mese (a jó elnyeri jutalmát, a gonosz bűnhődik, igazságszolgáltatás pipa. ) a legigényesebben, legszebben elkészítve, amit celluloid szalagra rögzítettek. Ha gyönyörű, szép filmet néznél, ne is menj tovább, jó helyen jársz!
1.
Amerikai szépség (1999)
American Beauty
Rendező: Sam Mendes
Elérkeztünk az első helyezetthez. Az 1990-1999-ig tartó időszak legjobb filmje számomra az Amerikai szépség. A leghétköznapibb témákból (befogadás, elismerés, beilleszkedés, hazugság, álszentség, talpra állás) képes volt Sam Mendes egy közel tökéletes filmet készíteni. Thomas Newman megalkotta karrierje legszebb, legérzékenyebb főtémáját, az operatőri munka, vágás átlagon felüli. Kevin Spaceynek ez A filmje. A finálét pedig nehéz szavakba önteni. Amikor kritikát írtam róla egy éve, gondolkodás nélkül vágtam rá a maximálisan kiosztható legmagasabb pontot és ezt a filmet akár naponta újranézném.
80-as évek
http://filmertek.blog.hu/2014/08/11/a_80-as_evek_20_legjobb_filmje_i_resz_top_20
http://filmertek.blog.hu/2014/08/12/a_80-as_evek_20_legjobb_filmje_ii_resz_top10
70-es évek
http://filmertek.blog.hu/2014/08/04/a_70-es_evek_20_legjobb_filmje_i_resz_20
http://filmertek.blog.hu/2014/08/06/a_70-es_evek_20_legjobb_filmje_ii_resz_top10
90-es évek
http://filmertek.blog.hu/2014/08/18/a_90-es_evek_20_legjobb_filmje_i_resz_20